Co byste měli na zahradě v březnu dělat:
pořádně uklidit
postarat se o záhony
prořezávat stromy a keře
zastřihnout dřeviny
vysázet první zeleninu a květiny
zalít půdu
připravit skleník
zrevitalizovat trávník
pečovat o okrasnou zahradu

Ukliďte zahradu z gruntu

I vaše zahrada potřebuje jarní úklid. Projděte si celou zahradu a odstraňte vše, co na ni nepatří. Pokud máte na zahradě jezírko nebo jiný vodní prvek, pečlivě ho vyčistěte od nasbíraných nečistot a spadaného listí. Očistěte také ptačí budky, případně rozvěste nové, aby ptáci na jaře mohli u vás zahnízdit. Suchý bioodpad (listí, natě trvalek apod.) dejte do kompostu.

Jestliže jste dosud nezkontrolovali všechno zahradní náčiní, teď nastala pravá chvíle. Co bude potřeba, to očistěte, nabruste a promažte, ať jsou vaši zahradní pomocníci připraveni do služby. Také se podívejte, co budete muset opravit a naplánujte si, kdy se do renovace pustíte. Máte v plánu nakoupit nový nábytek, gril nebo jiné příslušenství na zahradu? Podívejte se k nám do Globusu, kde během sezóny najdete zahradní vybavení za výhodné ceny.

Poslední přikrmování

Hlavně ze začátku března, kdy bývá ještě zima, ptáci stále ocení naši pomoc. Proto pokračujte v jejich přikrmování slunečnicovými semínky a lojem. S příchodem jara s tím ale pomalu přestávejte, aby si ptáci začali hledat přirozenou potravu sami.

Postarejte se o záhony

Aby se rostlinám na vaší zahradě dobře dařilo, musíte dobře pečovat o jejich záhony. Záhony vyčistěte od starého, uschlého listí, mechu a chvojí, vytrhejte plevel a také odstraňte ochranné obaly proti mrazu. Pokud už půda rozmrzla, zryjte ji a přidejte kompost nebo dobře rozložený hnůj. Hlínu zkypřete, aby byla vzdušná a připravená na výsev. Záhony pravidelně kontrolujte a zbavujte je nechtěného plevele.

Pokračujte v prořezávání ovocných stromů a keřů

Než se stromy naplno probudí, musíte je zbavit suchých nebo poškozených větví. Jestli jste v únoru s prořezáváním vyčkávali, teď máte šanci to dohonit. Jabloně a hrušně prořezávejte tak, aby měly dost světla i vzduchu. Vhodné je také vytvarovat korunu ovocných stromů. Po řezu rány ošetřete stromovým balzámem, aby se lépe hojily a zabránili jste infekcím. Peckoviny jako jsou švestky nebo meruňky zatím nechte odpočívat a prořezáváním počkejte na pozdější jaro.

Podívejte se také na drobné ovocné keře – jahodníky, rybízy, angrešty a maliníky. Podle potřeby je zastřihněte (tak, aby dorůstaly max. do 1,5 metru), okopejte, zasypejte novým kompostem, pohnojte a pořádně zalijte. Okopávat a prořezávat byste měli i vinnou révu, kterou pak vyvážete na dráty.

Dopřejte dřevinám volnost a nový sestřih

Pokud podle předpovědi nehrozí už sníh ani mráz, osvoboďte jehličnany, které jste před zimou svázali, aby se pod těžkým sněhem nezlámaly. Březen je vhodný také na zastřihávání okrasných dřevin, proto popadněte zahradní nůžky a zbavte je odumřelých a nemocných větví.

Nezapomeňte ani na živý plot, kterému můžete dopřát nový sestřih. Potřebuje na některých místech doplnit? Nařízkujte si loňské výhonky tak, aby na každém bylo cca šest oček, na jeden celý den je ponořte do medové vody (vodu smícháte s lžičkou medu a dobře promícháte), zasaďte je do země a dostatečně zalijte.

Pusťte se do sázení

Březen je vhodný pro sázení nových okrasných dřevin a růží. Na konci měsíce, když bývá tepleji, můžete zasadit i meruňky a broskvoně. Jelikož se ale mohou objevit přízemní mrazíky, zakryjte je slámou, aby je nepoškodil mráz. Ovocné stromy byste měli také postříkat proti škůdcům, než se stihnou v teplém počasí rozmnožit a udeří plnou silou.

Zasadit můžete i zeleninu. Semena před výsevem namočte na několik hodin do vlažné vody, urychlíte tím jejich klíčení. Mrkev, petržel, špenát nebo ředkvičky vysévejte přímo do záhonů. Abyste svou výsadbu ochránili před nočními a ranními mrazy, zakryjte je netkanou textilii.

Do truhlíků na okenním parapetu zasaďte bylinky, jako jsou bazalka, tymián nebo majoránka, a také teplomilnou zeleninu, například rajčata či papriky. Jakmile zelenina vyklíčí a zesílí, přesaďte ji na záhon na slunné a teplé stanoviště.

Pokud je počasí dost teplé, můžete na konci března vysadit rané brambory, cibuli a česnek, které patří mezi první jarní plodiny. Sadbu brambor nechejte před výsadbou naklíčit na světlém místě, urychlí to jejich růst. Nezapomeňte ani na květiny – teď je čas na výsev letniček, které vám budou dělat radost celé léto.

Veďte si o sázení záznamy

Zapisujte si, kam jste letos sazenice zasely a jak se jim dařilo. S postupem času vysledujete, na kterých místech se jednotlivým druhům zeleniny vedlo nejlépe, a podle toho je budete i v budoucnu vysazovat.

Zalévejte

Vaše zahrada po suché zimě potřebuje vydatnou zálivku. Použít na ni můžete dešťovou vodu, kterou snadno sesbíráte např. tak, že pod okap dáte sud nebo nádrž. Aby se vám v ní neusazovaly nečistoty, doporučujeme nádobu opatřit filtrem a jednou za čas ji pořádně vyčistit.

Jak využít sníh

Nasněžilo v březnu na vaši zahradu? Rozsypte po sněhu hnojivo, jakmile sníh roztaje, rozpuštěné živiny z hnojiva se snadno vpijí do půdy.

Připravte skleník na sezónu

Březen je také měsícem, kdy byste měli připravit váš skleník. Před zahájením sezóny je důležité nachystat půdu pro sadbu, postarat se o dostatečné větrání a pustit se do předpěstování rajčat, okurek hadovek, bylinek, paprik nebo salátů.

Do skleníku můžete rovnou vysévat rychle klíčící rostliny, mezi které patří např. cibule, špenát, mrkev, česnek nebo ředkvičky. Jejich první sklizeň můžete očekávat už během několika týdnů. Máte vytápěný skleník? Tak to můžete do záhonu vysazovat i sazenice melounů, v opačném případě je sejte do sadbovačů.

Starejte se o trávník

V březnu na vás čeká také první sečení trávníku, než se však do toho pustíte, nejprve ho pořádně vyčistěte od suchého, spadaného listí a větviček. Výška trávníku by měla na slunné straně dosahovat asi 4–5 cm, ve stínu cca 6 cm.

Plánujete vysévat nový trávník? S výsevem počkejte na polovinu dubna až konec května, kdy bývá teplo i potřebné množství vláhy. Pokud to na jaře nestihnete, můžete se do výsevu pustit i na podzim.  Jestliže ale máte automatický závlahový systém, do sázení se můžete pustit kdykoliv po dobu vegetačního období.

Po zimě bude váš trávník potřebovat i provzdušnit, aby mohl lépe absorbovat živiny nezbytné k jeho růstu a vytvoření nových výhonů. S tím vám pomůže vertikutátor – na menší plochy si vystačíte s ručním, u rozsáhlejších ploch dejte přednost spíše motorovému.

Po vertikutaci trávník pořádně pohnojte a v případě, že by byl březen suchý, trávník také zavlažte, aby se hnojivo rozpustilo a dostalo, kam má. Díky hnojivu nejen podpoříte růst i zbarvení trávníku, ale bude také silnější a odolnější vůči sešlapání i plevelu.

Proti plevelu a mechům pomáhá dusíkaté hnojivo, díky kterému tráva rychleji roste a vytlačuje mech. Máte doma spíše kyselejší půdu – přidejte do ní dolomitický vápenec, který její kyselost stáhne, zpomaluje růst mechu a také pomáhá rostlinám lépe z půdy vstřebávat potřebné živiny.

Náš tip:

Můžete také zkontrolovat pH půdy. Pokud je příliš kyselé, přidejte vápenec, pokud zásadité, doplňte rašelinu. Se zvýšením pH půdy vám pomůžete také dřevěný popel nebo vaječné skořápky – ty se navíc pomalu rozkládají a dodávají půdě vápník postupně.

Pečujte o okrasnou zahradu

Březen je vhodný pro sazení květin, jež do vaší zahrady přilákají včelky a motýly, ale zároveň zvládnou i chladno, které ještě na jaře bývá. Mezi takové druhy patří například petrklíče, sněženky, sedmikrásky, levandule, plicníky nebo violky. Hmyz do zahrady nalákáte i díky tzv. hmyzím hotelům, které snadno vyrobíte z větví, kamenů a dalších přírodních materiálů.

Když přeje počasí, prvních kvítků se můžeme dočkat nejen u cibulnatých nebo hlíznatých květin, ale také i okrasných dřevin. Kromě sněženek, kosatců a bledulí nám na zahradě v březnu kvetou i mandloně, dříny nebo vrby.

Máte na zahradě růže? Odstraňte z nich zimní kryt a zkraťte jejich výhony. Také se pusťte do dělení trvalek, jako jsou kopretiny nebo floxy (plaménky). Rostliny, které během zimy zeslábly, přihnojte kompostem nebo speciálním hnojivem pro květiny. Březen je měsícem, kdy na zahradě začíná ten pravý ruch. Tak hurá do práce – jaro už čeká!