Do čeho byste se měli na zahradě pustit v dubnu:
sázení brambor a zeleniny
sázení stromů a keřů
péče o vysázené rostliny
údržby trávníku
péče o okrasné prvky
sázení květin
chránění rostlin před jarními mrazy
přilákání opylovačů
užít si první plody své práce

Vysázejte brambor a první zeleninu

Konec duben je ideální na výsadbu brambor. Rané odrůdy už mohou jít do země, stejně jako cibule, česnek nebo hrách. Do prokypřených a pohnojených záhonů vysévejte mrkev, celer, ředkvičky, kopr, řepu nebo kedlubny. Chcete mít co nejdříve čerstvou pažitku nebo petržel? Vysejte je do květináčů, které umístíte na slunné místo.

Vaši péči bude potřebovat i váš skleník. Půdu ve skleníku pořádně prokypřete a pohnojte, také odstraňte případný plevel a při slunečných dnech nechte skleník co nejvíc vyvětrat. Od půlky dubna do něj můžete vysázet předpěstované sazenice rajčat, okurků, lilků, cuket i paprik.

Náš tip:

Při sázení brambor přidejte do jamek kvalitní kompost nebo dřevěný popel. Dodá hlízám potřebné živiny.

Sázejte stromy a keře

Jestliže jste to nestihli na podzim nebo v předchozích měsících, teď nastává nejvyšší čas vysadit ovocné i okrasné stromy a keře. V dubnu můžete ještě vysázet jabloně, hrušně, švestky, rybíz a angrešt, stejně tak i stálezelené dřeviny, jako jsou jehličnany nebo třeba zimostráz. Myslete však na správné umístění – většina stromů potřebuje slunné a chráněné místo. V dubnu jsou vhodné podmínky také pro roubování.

Náš tip:

Aby se stromky lépe uchytily, jejich kořeny před výsadbou namočte na několik hodin do vody.

Udržujte vysázené ovocné stromy v dobré kondici

V dubnu můžete začít s postřiky proti škůdcům (např. plošticím nebo mšicím) a chorobám. Máte na záhonech každý rok nevítané hosty v podobě slimáků? Posypte záhony pilinami nebo popelem, tím jim ztížíte cestu. Tento měsíc je také poslední šance, kdy je u peckovin vhodné provést jarní řez.

Během dubna prořežte popínavé rostliny a keře, které kvetou v létě. Zastřihnout můžete i váš živý plot, pokud jste tak neučinili už minulý měsíc. O zkrácení byste neměli ochudit ani růže. Odstraňte odumřené a škůdci napadené listy i výhony a rostlinky zkraťte.  Máte na zahradě jahodníky? Očistěte je od starých listů a přihnojte.

Pečujte o trávník

Pokud jste v březnu nestihli péči o trávník, teď ji určitě nevynechejte. Odstraňte mech a plevel, trávník provzdušněte hráběmi, vidlemi nebo vertikutátorem a přihnojte. Dosejte také holá místa, aby byl opět hustý a zdravý. Pro ještě hustší trávník se doporučuje sekat ho častěji, ale ne příliš nakrátko.

Pozornost věnujte i okrasným prvkům

Máte na zahradě okrasnou skalku? V dubnu ji můžete osázet novými skalničkami. Tento měsíc je vhodný i pro napuštění vašeho zahradního jezírka, které byste měli však nejprve pořádně vyčistit a připravit na novou sezónu.

Připravte si květinové záhony

Duben je měsíc výsadby trvalek a letniček. Do půdy můžete sázet jiřiny, lilie nebo gladioly. Letničky jako astry, měsíčky nebo slunečnice vysévejte přímo na záhony, které jste si připravili v březnu. Před sázením záhony zkontrolujte a pořádně provzdušněte a pohnojte. Vhodné je do zeminy přimíchat kompost, aby měly vaše rostlinky dostatek živin. Pokud vám na záhonech roste plevel, nezapomeňte ho pravidelně vytrhávat, aby květinám nic nebránilo v růstu a dobrém zakořenění.

Chraňte rostliny před jarními mrazy

Přesto, že v dubnu bývá přes den většinou teplo, stále mohou udeřit noční mrazy. Proto pokud předpověď hlásí, že teploty klesnou k nule, chraňte citlivé rostliny netkanou textilií nebo chvojím, abyste zabránili jejich poškození.

Přilákejte do zahrady opylovače a další hmyz

Skvělým způsobem, jak toho docílit, je postavit v klidné části zahrady hmyzí hotel a vysázet v okolí květiny bohaté na nektar, jako jsou levandule, mateřídouška nebo šalvěj. Včelky i čmeláci se pak rádi na vaší zahrádce zastaví.

Užijte si první plody své práce

V dubnu se můžete těšit z rozkvetlých tulipánů, hyacintů, narcisů, ale i sedmikrásek nebo macešek.  V tento měsíc kvetou také okrasné dřeviny, např. magnólie, sakury nebo zlatice. Své kvítky vám ukážou i některé trvalky – například plicník, koniklec nebo tařice.

Náš tip:

Cibuloviny, které už odkvetly, hned neodřezávejte a nechte jejich listy zežloutnout – díky tomu poskytnou cibulím živiny na příští rok.

Duben je pro zahrádkáře jeden z nejrušnějších měsíců, proto si na údržbu zahrady vyčleňte dost času.  Pár pomocníků, kteří vám práci na zahradě alespoň trochu ulehčí, pořídíte i v našich hypermarketech Globus. Proto až k nám příště půjdete na nákup, určitě si naši nabídku pro zahrádkáře prohlédněte.