Co se v článku dozvíte:
Jak chránit rostliny před mrazem
Jak pečovat o stromy a keře v zimě
Proč kontrolovat kompost
Jak se připravit na pěstování
Jak zpříjemnit zimu ptákům
1. Chraňte rostliny před mrazem
Lednové mrazy mohou být kruté, a proto je nezbytné citlivějším rostlinám zajistit ochranu. Pokud jste to dosud neudělali, zakryjte citlivé keře a stále zelené rostliny netkanou textilií nebo chvojím. Nezapomeňte také na kořenový systém rostlin. Mulčování kolem kmenů jim pomáhá udržet stabilní teplotu a chrání je před přílišným promrzáním.
Jestliže máte své rostliny bezpečně zakryté, stačí je jen čas od času zkontrolovat, hlavně po silnějším větru, který by mohl ochranu z rostlin strhnout. Když však teplota vystoupá, chvojí z rostlin odstraňte, aby se nezapařily, a vraťte ho, jakmile zase přijdou mrazy.
2. Stromy a keře zkontrolujte
Zimní čas je ideální pro kontrolu ovocných stromů a keřů. Nemocné, suché, špatně rostoucí nebo polámané větve prořezávejte pilkou, aby rostliny mohly na jaře snadno regenerovat. Prořezávání také zlepší cirkulaci vzduchu a snižuje riziko jejich onemocnění. Jen pozor, do prořezávání ovocných stromů byste se měli pustit až tehdy, pokud je alespoň několik dní po sobě teplota nad nulou. Vzniklé rány nezapomeňte zahladit a zatřít ochranným nátěrem, abyste předešli možné infekci.
Z kmenů byste měli také seškrábat odumřelou druhotnou kůru, která může posloužit jako úkryt pro různé škůdce a houby. V lednu je vhodné také na kmeny nanést vápenný nátěr, který jejich kůru ochrání před popraskáním vlivem prudkého střídání teplot.
Pozor na mráz a sníh
Pokryla vaše keře a stromy vydatná sněhová čepice? Sníh z větví sesypejte, aby jeho váhou nedošlo k polámání větví. U kořenů sníh naopak raději nechejte, poslouží jim jako zálivka. Pokud venku panují mrazy, ale zároveň je i sucho, až vyšplhá teplota zpět nad nulu, stromky a keře zalijte. Dlouhé mrazy je totiž vysušují a kvůli nedostatku srážek mohou mít málo vody.
3. Starejte si o kompost
I v zimě potřebuje váš kompost péči. Pravidelně ho kontrolujte, aby se nepřeměnil v hromadu ledu. Pokud je příliš vlhkých, přidejte do něj suché přírodní materiály, jako je sláma nebo listí. Kompost můžete na zimu rovněž zakrýt pro lepší termoregulaci.
Čas na plánování
Leden je ideální dobou na plánování. Vezměte si papír a tužku nebo diář a sepište si, jak byste chtěli svou zahradu v tomto roce změnit nebo vylepšit. Pokud ještě nemáte jasnou představu, inspirujte se v katalozích nebo na webových stránkách pro zahrádkáře. Vytvořte si seznam semen a rostlin, které byste chtěli letos na zahradě vysadit. V rámci plánování proveďte také revizi svého zahradnického náčiní – některé možná bude potřebovat opravit, namazat, nabrousit nebo vyměnit za nové.
4. Připravte se na předpěstování
V lednu můžete u druhů, které mají delší vegetační dobu, jako jsou například papriky, rajčata nebo lilie, začít plánovat jejich předpěstování. Můžete zkontrolovat světelnost v pěstebních prostorách nebo si připravit substrát, sadbovače a další nádoby na výsev, do kterých budete osiva dávat.
Chybí vám sázení? Tak vysaďte trvalky! Jejich semena potřebují projít mrazem, aby mohla vyklíčit, proto je leden perfektní pro jejich výsadbu do venkovních truhlíků. Při té příležitosti proveďte rovnou revizi truhlíků a květináčů, které pečlivě vyčistěte a připravte pro další použití.
5. Myslete i na ptactvo
Ptáci jsou nedílnou součástí našich zahrad. Během zimy je však pro ně náročnější hledat si potravu nebo najít dostatečný úkryt před mrazy. Proto jim na zahradě vyvěste ptačí budky a krmítka, do kterých jim pravidelně sypejte vhodnou potravu. V okolí můžete umístit i mělkou plastovou nebo keramickou misku na vodu, aby se ptáci mohli i napít. Jen pozor na kovové nádoby, ty rychle promrzají.
Jak vidíte, i v lednu se najde pár činností, které pro svou zahrádku můžete udělat, aby byla v nové sezóně v plné síle a zdraví. Během chladných měsíců je vhodné zaměřit se hlavně na ochranu, plánování, úklid a přípravné práce. V dalším díle naší série „Zahradníkův rok“ se podíváme, co dělat na zahradě v únoru. Tak si to nenechte ujít.