Co byste měli v únoru na zahradě udělat:
Prořezat dřeviny
Připravit zeleninové zálohy na příchod jara
Postarat se o trávník
Sepsat si plány na nadcházející sezónu
Chránit rostliny před mrazem
Opravit nářadí
Pečovat o ptáky a další obyvatele zahrady

Prořezávejte ovocné stromy a keře

Únor se skvěle hodí pro prořezávání a omlazování některých ovocných a okrasných stromů, např. jabloní a hrušní nebo listnáčů, jako jsou lípy, duby, javory nebo habry. Prořezávat můžete i růže, hortenzie a v létě kvetoucí keře. Naopak neřezejte keře kvetoucí na jaře (šeřík, zlatici nebo tamaryšek), kvetou na loňských výhonech a řez by odstranil květní pupeny. Aby se rány lépe hojily, řežte vždy během dnů, kdy není mráz.

Správně provedený řez nejen podpoří zdravý růst stromu, ale také zajistí bohatou úrodu. Při prořezávání je důležité odstranit všechny nemocné, suché a křížící se větve, čímž umožníte stromu lepší přístup ke světlu a vzduchu. Zanedbané větve mohou vést k rozvoji různých chorob i slabší plodnosti dřevin.

Tento měsíc je také perfektní pro prořezávání a prostříhávání keřů, hlavně rybízu a angreštu. Nezapomeňte, že odřezané větve lze nadrtit a použít jako mulč nebo je přidat na váš kompost, kde poslouží jako cenný organický materiál.

Pokud pominuly největší mrazy, kmeny a silné větvě můžete ošetřit postřikem proti škůdcům, protože právě zde se nejvíce drží jejich larvy, které se během jara následně zakuklí a mohou vám nadělat nemálo škod. Na konci měsíce se lze pustit také do vykopávání jam pro jarní sázení stromků a keřů.

Náš tip:

Skladujete doma loňskou úrodu? Nezapomeňte ji pravidelně kontrolovat a vyhazovat shnilé nebo jinak zkažené kusy. Díky tomu prodloužíte životnost zbývajícího ovoce a zeleniny.

Připravte si zeleninové záhony

Únor je vhodný také pro přípravu zeleninových záhonů. Pokud počasí dovolí a půda není promrzlá, můžete začít s kypřením a přidáváním kompostu či dobře rozloženého hnoje, který dodá půdě potřebné živiny.

Ve skleníku nebo pařeništi už můžete začít vysévat první plodiny, jako jsou ředkvičky, cibule, saláty a špenát. Abyste podpořili klíčivost, doporučuje se překrýt výsevy netkanou textilií, která udrží teplo a ochrání mladé rostlinky před mrazíky. Pokud si plánujete předpěstovat sazeničky zeleniny nebo květin, je teď správná chvíle začít s výběrem semen a jejich vrstvení.

Připravit na ranou výsadbu můžete i některé druhy bylinek a zeleniny. Začít lze třeba brambory, sazenicemi raného salátu, póru, košťálové zeleniny, paprik, rajčat, majoránky i bazalky. Než začnete ale cokoliv sázet, půdu v záhonech zryjte a pohnojte. Záhony můžete také povápnit mletým vápencem, který pomáhá neutralizovat kyselou půdu, zlepšuje její strukturu, podporuje růst užitečných půdních bakterií a není tak agresivní jako pálené vápno.

Pečujte o trávník

Trávník v zimě často trpí vlhkem, plísněmi a nedostatkem kyslíku. Pokud sníh už zmizel a půda není příliš podmáčená, můžete ji jemně provzdušnit vidlemi, což pomůže kořenům lépe přijímat živiny a vodu. Při teplotách nad nulou byste z trávníku měli odstranit zbytky listí, mechu a jiných nečistot, které by mohly bránit novému růstu. Pozor však na sešlapávání promrzlého trávníku, protože to může vést k nevratnému poškození travního drnu. Nejlepší je na něj vůbec nestoupat, křehká stébla by se mohla polámat a vytvořit holé plochy.

V únoru můžete trávník obohatit i o jemný kompost, pokud je půda dostatečně rozmrzlá, nebo založit nový trávník. Stačí vámi vybrané místo pořádně zrýt, odstranit z něj kameny, kořeny a plevel a větší hroudy hlíny rozbít na malé kousky.

Nezapomeňte na kompost

V únoru je rovněž vhodné provzdušnit kompost tím, že proházíte jeho vrstvy. Spodní vrstvu by měl tvořit hrubší materiál, na něj pak přijde vyzrálý kompost a povrch zakryjte hrubšími organickými zbytky.

Doplánujte vše potřebné a nakupte semena

Pokud jste v lednu nestihli naplánovat, jaké úpravy byste letos chtěli udělat na své zahradě, teď je ještě čas to dohnat. Sedněte si s šálkem oblíbeného nápoje a promyslete si, jaké plodiny chcete letos pěstovat, kde je zasadíte a jak zkombinujete jednotlivé druhy, aby si vzájemně prospívaly.

Zkontrolujte i zásoby semen z předešlého roku a zjistěte, která potřebujete dokoupit. Pokud některá semena skladujete déle, proveďte klíčivostní test – stačí pár semen položit na vlhký ubrousek a sledovat, zda vyklíčí. Také si můžete vést zahradní deník, kde si budete zapisovat poznámky o tom, co vám v minulých letech vyšlo nebo naopak nevyšlo, a podle toho lépe plánovat výsev.

Stále chraňte rostliny před mrazem

I když se dny prodlužují, noční mrazy mohou být stále nebezpečné, zejména pro citlivější rostliny. Pokud máte na zahradě zazimované rostliny, pravidelně je kontrolujte a v případě potřeby je přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Ve slunečné dny bez mrazu můžete naopak přikryté rostliny na chvíli odkrýt a dopřát jim trochu slunečních paprsků. Pokud pěstujete česnek nebo rané druhy cibule, dávejte pozor, zda nejsou vytlačovány mrazem na povrch půdy, v takovém případě je jemně přihrňte zpět do země.

Ošetřete a opravte nářadí a zahradní konstrukce

V zimním období, kdy je méně práce na záhonech, je vhodný čas věnovat se údržbě zahradního náčiní. Očistěte a naostřete své nástroje, jako jsou nůžky, sekery a rýče, aby byly připravené na jaro. Kovové části můžete ošetřit olejem proti korozi, dřevěné rukojeti zase přetřít ochranným nátěrem, aby vydržely co nejdéle. Stejně tak zkontrolujte stav plotů, pergol a opěr pro popínavé rostliny. Menší opravy je lepší vyřešit nyní, než začne hlavní sezóna.

I nadále přikrmujte ptactvo

Zima může být pro ptáky náročným obdobím, proto jim i nadále poskytujte potravu, jako jsou slunečnicová semínka, loupaný oves nebo lojové koule. Krmítka pravidelně doplňujte a udržujte v čistotě, abyste předešli šíření nemocí. Nezapomínejte ani na vodu a údržbu ptačích budek.

S krtkem kamarádi

Jestliže se vás na zahradě objeví v zimě krtek, není důvod k panice. Krtkem rozrytá půda je totiž velmi dobře provzdušněná a lehká, proto je perfektní k vysévání a výsadbě. Takovouto zeminu stačí jen prosát a můžete ji použít do truhlíků a květináčů.

Únor možná působí jako měsíc, kdy zahrada stále odpočívá, ale ve skutečnosti nabízí spoustu možností, jak ji připravit na nadcházející sezónu. Pokud není mráz ani nefouká silný vítr, můžete se už pustit do práce. Správně provedený prořez stromů, příprava půdy, údržba nářadí i promyšlené plánování sázení se vám brzy vrátí v podobě zdravých rostlin a bohaté úrody.

Nezapomínejte ani na péči o okolní přírodu a drobné obyvatele zahrady, kteří vám pomohou udržet ekosystém v rovnováze. S trochou extra péče bude jaro o to krásnější a plodnější! A kdyby vám něco doma chybělo, zastavte se k nám do Globusu, kde koupíte vše, co budete pro svou zahradu potřebovat.