Co se o kaki z článku dozvíte:
odkud pochází
jaké má zdravotní benefity
proč nejíst nezralé plody
kde kaki skladovat
do jakých jídel se hodí
Odkud kaki pochází
Kaki je ovoce mnoha jmen. Mezi další často používaná označení patří tomel, churma nebo persimmon, ale známé je i jako Diovo ovoce, indické pomelo, chlebovník východní, medové jablko, čínská švestka, australské rajče, uruguayský pomeranč nebo korejské mango. Jak tyto přezdívky napovídají, spousta zemí by si ho chtěla přivlastnit, nicméně svůj původ má ve východní Asii.
A to konkrétně v Číně, kde se pěstovalo již před dvěma tisíci lety. Odtud se později rozšířilo do Japonska, Koreje a pak i do dalších koutů světa. Dnes se pěstuje v subtropických oblastech Evropy, zejména ve Španělsku, kde jsou ideální podmínky pro jeho růst.
Věděli jste, že…
dodnes se kaki v Číně považuje za symbol štěstí a často bývá i součástí novoročních dekorací?
Zdravotní benefity kaki
Kaki nejen že skvěle chutná, ale je i mimořádně zdravé. Obsahuje velké množství vitamínu A a C, jež hrají zásadní roli pro náš imunitní systém a zdravé oči i pokožku. O vitamínu C je dobře známé, že patří mezi antioxidanty, které chrání naše tělo před volnými radikály, vitamín A zase prospívá našemu zraku, pokožce i imunitě. Jeden kus kaki může obsahovat až 80 % doporučené denní dávky vitamínu A. Najdeme v něm ale také velké množství vlákniny, která prospívá správnému trávení a podporuje zdravý metabolismus.
Z hlediska minerálů je kaki bohaté na draslík, jež pomáhá regulovat krevní tlak a podporuje zdraví našeho srdce. Obsahuje rovněž mangan, který napomáhá tvorbě enzymů a zlepšuje metabolismus. Mezi další prospěšné látky, které v něm nalezneme, patří fosfor, hořčík a železo. Tato kombinace minerálů zlepšuje celkovou kondici organismu a dodává tělu energii.
Jak už jeho barva napovídá, kaki obsahuje také bioflavonoidy a karotenoidy, jako je beta-karoten a lykopen. Tyto látky chrání tělo před škodlivými vlivy, mají protizánětlivé účinky a mohou přispívat ke snížení rizika srdečních chorob a rakoviny.
Podzimní ovoce
Strom, na kterém kaki roste – tomel východní – dorůstá až 10 metrů a plody se sklízí na podzim, kdy získávají svou typickou sytou oranžovou barvu. Zajímavostí je, že tomel patří do čeledi ebenovitých, stejně jako vzácné ebenové dřevo.
Pozor na nezralé plody
Pokud se do kaki pustíme příliš brzy, kdy ještě není dostatečně zralé, naši netrpělivost potrestá trpkou, svíravou chutí zanechávající v ústech pocit suchosti, která je způsobena vysokým obsahem taninů. Tvrdé kaki je tak lepší nechat dozrát (ideálně v papírovém sáčku společně s jablkem nebo banánem, čímž urychlíte jeho proces dozrávání díky uvolněnému ethylenu), aby byla jeho dužina měkká, sladká a šťavnatá.
Kde kaki skladovat
Zralé kaki skladujte v chladničce, čímž jeho trvanlivost prodloužíte i o několik dní. Pokud si chcete kaki uchovat i mimo sezónu, můžete ho oloupat, nakrájet na kousky a zamrazit. Takto zpracované ovoce využijete například do smoothie, domácího sorbetu nebo dezertů.
Kaki v kuchyni
Díky své příjemně sladké chuti má kaki v kuchyni velmi pestré využití. Vychutnat si ho můžete nejen čerstvé, ale lze ho i sušit, použít na přípravu dezertů nebo ho přidat do salátů, a to nejen těch ovocných, ale také listových, například společně s ořechy a sýrem.
Dále se pak hodí jako sladká složka do smoothie a ovocných šťáv – výtečně chutná například v kombinaci s jablky, hruškami nebo citrusy. V asijské kuchyni je kaki oblíbenou ingrediencí pro výrobu sladkých omáček a džemů.
Přidává se například do indického kuřecího kari s kokosovým mlékem, které si můžete uvařit podle tohoto receptu. Připravit si z něj můžete ale i kompot, který pak využijete např. v podzimním choux s kaki kompotem a šlehačkovým krémem, jež se hodí nejen na halloweenskou oslavu.
Kaki má pro naše zdraví řadu benefitů, ale zároveň skvěle chutná. Proto využijte, že právě teď je jeho sezóna a obohaťte svůj jídelníček o toto chuťově velmi bohaté exotické ovoce. Koupíte ho i v našich hypermarketech Globus.