Co se v článku dozvíte:
Se kterými neduhy vám švestky pomohou
Jak pomáhají při dně a zánětech
Zda jsou vhodné i při redukční dietě
Co si ze švestek připravit
Švestky proti depresi, zažívacím problémům i rakovině
Jestli vás občas přepadá chmurná nálada, zkuste do svého jídelníčku zařadit temně fialové plody slivoně švestky. Obsahují totiž pořádnou porci vitamínů B, které prospívají naší nervové soustavě, posilují odolnost vůči stresu, zlepšují náladu a celkově povzbuzují správnou funkci metabolismu.
Už naše prababičky moc dobře věděly, že švestky skvěle fungují i jako první pomoc při zácpě. Díky vysokému obsahu vlákniny urychlují průchodnost střev, a tak zkonzumované jídlo nezůstává v trávicí soustavě déle, než by mělo. Švestky jsou proto výborným pomocníkem i pro detoxikaci organismu. Švestky můžete do jídelníčku zařadit i z preventivních důvodů. Obsahují totiž kyselinu ursolovou, která snižuje riziko některých typů rakoviny, a to hlavně rakoviny tlustého střeva.
Náš tip:
Potřebovali byste podpořit trávení? Před spaním naložte deset omytých švestek do čisté vody a ráno je nalačno snězte a zapijte vodou, ve které jste je namáčeli. Takto vyrobené domácí projímadlo se v menší dávce hodí i pro děti. Pokud nemáte po ruce čerstvé švestky, použijte místo nich sušené, avšak v polovičním množství.
Pomohou se dnou i se záněty kloubů
Po švestkách sáhněte také v případě, pokud vás trápí dna, protože pomáhají odbourávat a vyplavovat z těla močovinu. Před hlavním jídlem snězte jednu až dvě čerstvé švestky nebo nechte přes noci sušené švestky namočit ve vodě a vodu poté vypijte.
Švestky prospívají také lidem s revmatem, onemocněním jater či ledvin. Mezi další jejich benefity patří, že příznivě ovlivňují krevní oběh, chrání srdce i cévy a snižují hladinu škodlivého cholesterolu. Díky vysokému obsahu vitamínu E jsou velkým pomocníkem taktéž při zánětech kloubů a kostí. Kromě vitamínů B a E obsahují tyto oválné plody také vitamíny C, H a K, vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík, měď nebo zinek.
Původem z Kavkazu
Věděli jste, že slivoně švestky pocházejí z Kavkazu, odkud se postupně rozšířily do celého světa? Jedna z nejstarších švestkových pecek se dokonce dochovala ještě z dob Svaté říše římské. Na naše území se strom slivoně dostal díky Karlu IV, který ho k nám dovezl z Francie. Už tehdy se švestky sušily nebo se z nich vyráběla povidla a sladké dezerty.
Švestky i při dietě
I když švestky obsahují větší množství sacharidů, pokud si jich dopřejete rozumné množství, nemusíte se jim vyhýbat ani při dietě. Kromě toho, že díky obsažené vláknině vaše tělo zasytí a pročistí, pomáhají také z organismu vyplavovat nadbytečnou vodu. Ve švestkách se nachází kyselina chlorogenová, která pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a přispívá k úbytku hmotnosti. Tuto látku běžně najdeme například i v kávě.
Náš tip:
Až si příště dáte švestky, pecky nevyhazujte. Místo toho si z nich podomácku vyrobte hřejivý či chladivý polštářek, který využijete například při bolestech kloubů, zánětech nebo horečce. Stačí pecky švestek pořádně očistit, nechat uschnout, naplnit nimi bavlněný polštářek a zašít. Švestkové pecky v sobě dlouho drží teplotu, a tak se hodí jak k nahřátí, tak i k ochlazení.
Švestky v kuchyni
Pokud vám švestky zrovna nerostou na zahrádce, dávku tohoto léčivého ovoce si můžete koupit i v našich hypermarketech Globus. Pro maximální využití vitamínů a minerálů si na nich pochutnejte zasyrova. Švestky se ale perfektně hodí také k přípravě spousty výborných jídel, jako jsou švestkové koláče, omáčky nebo domácí povidla. Pokud máte rádi švestkové dezerty, určitě vyzkoušejte ricottový koláč se švestkami nebo švestkový crumble.
Za ochutnání stojí také klasické švestkové knedlíky z tvarohového těsta či řezy ze švestek a lískových oříšků. A pro ty, co rádi kombinují maso s ovocem, máme recept na pečenou vepřovou panenku se švestkami a kořením pěti vůní.
Nyní, když už víte, jak jsou švestky prospěšné, vám nic nebrání vyrazit na nákup nebo na zahrádku a alespoň pár kousků tohoto šťavnatého ovoce si dopřát.