V článku se dozvíte:
Jak by měl vypadat vhodný batoh
Čím zjednodušit školákům učení
Jaké bezpečnostní prvky neopomenout
Jak naučit děti psát a kreslit
Proč dát přednost ekologickým pomůckám

1. Na tvaru a váze batohu záleží

Kvalitní batoh potřebují jak žáci základní školy, tak středoškoláci. U těch menších je dobře navržený a ušitý batoh nutností – měl by podpořit správné držení těla. Podle odborníků školní batoh i s pomůckami nemá vážit více než 15 % váhy dítěte, prázdná taška by měla mít nanejvýš 1 200 gramů. Zohledněte rovněž tvarování a vnitřní uspořádání. Více tipů, jak vybrat vhodnou aktovku, najdete v tomto článku.

učitelka 1. stupně ZŠ na Praze 9

Helena Korfová

Ergonomická záda a polstrované ramenní popruhy jsou již standardem, praktický je ale i polstrovaný hrudní pás, který rozloží váhu školní aktovky rovnoměrně, a to i do přední části těla.“

2. Chytré vybavení pro chytré školáky

Jak dětem pomoct, aby se lépe koncentrovaly, učení je bavilo a dokázaly si lépe zorganizovat den? Vybavte je chytrými školními pomůckami a doma jim vytvořte pohodlné a stimulující prostředí. Které pomůcky vám s tím pomůžou, zjistíte v našem článku Pět chytrých potřeb, které dětem usnadní učení.

Malým, ale i větším dětem pomůže, když se po dni plném učení odreagují. Skvělým způsobem, jak na chvíli vypustit z hlavy počty nebo pravopis, jsou zájmové kroužky. Školáci v nich mohou rozvíjet své vlohy a učit se další dovednosti, ale také navázat nová přátelství. Velmi důležitý je také odpočinek, proto děti nepřetěžujte a nechte jim i dostatek volného času.

učitelka Helena Korfová radí:

Co by nemělo chybět prvňáčkovi:

aktovka
☐ ořezávátko
☐ kvalitní pryž
☐ 15cm pravítko
☐ lahev a svačinový box
☐ voskovky ve 12 barvách
☐ nůžky s kulatou špičkou
☐ přezůvky s pevnou patou
☐ modelovací podložka vel. A4
☐ 12 dřevěných trojbokých pastelek
☐ bombičkové pero s hrotem a náhradní bombičky
☐ kufřík s vodovkami o 12 barvách, modelínou a kulatými a plochými štětci vel. 6 a 10

3. Bezpečnost na prvním místě

Při nákupy vybavení myslete také na reflexní prvky, měly by být součástí batohu či aktovky, ale objevit se mohou i na oblečení. Pro malé školáky jsou ideální reflexní pásky, které se přizpůsobí jakkoliv velké ruce či noze, ale můžete je dát i na školní pomůcky.

Kromě pásků lze využít i další reflexní doplňky, jako jsou přívěsky, taháčky na zip, odznaky či klíčenky, které dětem snadno připevníte na batoh, klíče nebo bundu. „Cesta do školy i z odpolední družiny musí být v krátkých podzimních a zimních dnech pro děti co nejbezpečnější,“ upozorňuje Helena Korfová.

Bezpečnost podle ní zvyšují i dobré přezůvky. „Raději než pantofle kupte boty s pevnou patou. Sice se hůře obouvají, ale při chůzi nepadají a nevyzouvají se z nohy. Dá se v nich také lépe cvičit – i zlobit. Podrážka by neměla klouzat.

Náš tip:

Prvňáčkům pořiďte nůžky s kulatou špičkou, která je bezpečnější, a lahev s bezpečnostním uzávěrem, aby se jim pití nevylilo do tašky a nepoškodilo tak sešity a učebnice.

4. Grafomotorika aneb když se děti učí psát a kreslit

Správné držení tužky a poloha těla mají vliv na to, jak se předškolním dětem daří kreslit a prvňáčkům psát. Vždy záleží, zda děti umí zkoordinovat oko a ruku, když se chtějí graficky vyjádřit. Pokud se grafomotorika vyvíjí dobře, koordinace se zlepšuje a umožňuje dítěti, aby dokázalo prostřednictvím psacích potřeb zachytit svět kolem sebe, třeba skrze kreslení.

Později se kvalita grafického projevu zdokonaluje, což dítěti umožní, aby ruku uvolnilo. Hlavním předpokladem pro správný rozvoj psaní je takzvaný špetkový úchop, kdy dítě drží tužku nebo pero ve správné výšce. To znamená, že mezi hrotem tužky a prsty by měla být přibližně třícentimetrová mezera. Tím nedochází k omezení pohybu prstů. Co by měly vhodné psací potřeby splňovat, aby se s nimi dětem dobře psalo, zjistíte v tomto článku.

5. Ekologické pomůcky chrání přírodu i zdraví

K velkým změnám často vedou malé krůčky. A kdo jiný by mohl být nositelem změny v oblasti péče o životní prostředí než my a naše děti. Ekologické školní pomůcky mají hned dvojí výhodu. Nejenže jejich nákupem šetříte přírodu, přispíváte k ochraně životního prostředí a učíte své děti uvažovat udržitelně, ale ekologické školní potřeby navíc neobsahují toxické látky.

Dnes je již možné vybírat výrobky z biologicky rozložitelných či snadno recyklovatelných materiálů a obnovitelných surovin – například ze dřeva a papíru. V případě gum na mazání je lepší kupovat neparfemované gumy z kaučuku. U fix, barev a lepidel doporučujeme volit produkty na vodní bázi bez organických rozpouštědel.

Vyhněte se pomůckám na jedno použití a raději investujte do psacích per, která lze opětovně plnit. Středoškoláky zase potěšíte konopným zápisníkem nebo ručně šitým sešitem z korku. Z korku se rovněž vyrábějí anatomické biopantofle, které dětem po celý den poskytnou potřebný komfort. Šikovné a zdravotně nezávadné jsou rovněž ekologické svačinové boxy a lahve na pití. Více tipů, jak dětem připravit zdravou svačinu ve zdravém obalu, najdete zde.

Víte, že?

Recyklovaný papír chrání stromy. Už 42 sešitů vyrobených ze 100% recyklovaného papíru ušetří jeden strom.

Všechny školní pomůcky snadno pořídíte na jednom místě přímo v našich hypermarketech Globus. Na našem blogu najdete spoustu další inspirace, jak se co nejlépe připravit na nadcházející školní rok. Pro rodiče prvňáčků jsme si připravili např. článek, jak zvládnout nástup dítěte do školy bez zbytečných starostí. A pokud máte doma předškoláka, který do první třídy nastoupí až následující rok, hodit by se vám mohlo i pár tipů, jaké dovednosti je dobré předem natrénovat.