Se kterými fermentovanými nápoji se seznámíte:
kombuchou
mléčným kefírem
vodním kefírem
burčákem
kvasem
junem
Kombucha
Kombucha patří mezi nejznámější fermentované nápoje. Připravuje se přidáním symbiotické kolonie bakterií a kvasinek, které se taktéž označují zkratkou SCOBY, do oslazeného černého nebo zeleného čaje. Tím dojde ke zkvašení nápoje trvající několik dní až týdnů, jehož výsledkem je perlivý octový nápoj plný probiotik, který má velmi příznivé účinky na naše zažívání. V našem Zdravém světě najdete kromě klasické verze také kombuchu ochucenou například malinovou, citronovo-zázvorovou či broskvovou příchutí nebo variantu bez přidaného cukru.
Odkud se vzala kombucha
První zmínky o tomto jedinečném nápoji můžeme najít už z roku 221 př. n. l. během vlády dynastie Tsin. Tehdy byla kombucha označována jako elixír života a prý ji pili i starodávní asijští válečníci. Legenda praví, že své jméno získala po korejském lékaři Kombu, jenž ji dovezl do Japonska a díky ní vyléčil nemocného císaře Inkia. Spojením jména lékaře Kombu s japonským označením pro čaj Cha vznikla kombucha.
Mléčný kefír
Původem pochází kefír z Kavkazských hor na pomezí mezi Ruskem a Gruzií a také z Tibetu. Jedná se o mléčný kvašený nápoj připravovaný z kravského, kozího či ovčího mléka a kefírových zrn. Chuť kefíru je nakyslá a svou konzistencí se kefír podobá řidšímu jogurtu. Tento fermentovaný nápoj obsahuje alkohol, avšak u komerčně prodávaných výrobků důsledkem kratší doby kvašení jen ve velmi malém množství.
Jak vzniklo slovo „kefír“?
Slovo kefír vzniklo z místního označení „kepu“, „kchapu“ a „kiafir“, případně z tureckého „kef“ označující „pochoutku“ či „potěšení“.
Vodní kefír
Méně známý, avšak taktéž našemu zdraví prospěšný, je i tzv. vodní kefír. Tento perlivé fermentovaný nápoj bez umělých aromat má svěží, lehce nasládlou chuť a připravuje se podobným způsobem, jako klasický mléčný kefír – přidáním speciálních zrn kefíru, tentokrát však do vody, kokosové vody či džusu.
Kefírová zrna, známá také jako tibi krystaly, jsou tvořena bakteriemi, kvasinkami a polysacharidy a způsobují proces fermentace. Pokud je tato fermentovaná limonáda vytvořená z džusu, kromě probiotik obsahuje řadu vitamínů a má antioxidační účinky.
Burčák
Mezi fermentované nápoje můžeme zařadit i oblíbený částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy známý jako burčák. Tento meziprodukt při výrobě klasického vína vyniká svou sladkou chutí. Množství obsaženého alkoholu se pohybuje od 1 do 7 % objemu. Stejně jako ostatní fermentované nápoje i burčák prospívá našemu trávení.
Kvas
Tento lehce pěnivý, mírně alkoholický nápoj je oblíbený zejména ve východní Evropě a výrazně chutná i voní po žitném chlebu. Vyrábí se kvašením obilnin a počáteční fáze jeho přípravy je velmi podobná jako u piva. Na rozdíl od piva však kvas není chmelen a proces kvašení je také kratší. Kromě probiotik navíc obsahuje vitamíny B, C a E, vápník a hořčík. Jeho konzumací podpoříte trávení a vhodný je také k detoxikaci organismu.
Jun
Jun není v Česku příliš rozšířený a často se srovnává s kombuchou. Připravuje se totiž také ze zeleného čaje, avšak jako krmivo pro bakteriálním kvašení v tomto případě slouží med. Jeho chuť je jemnější, dochází u něj k rychlejší fermentaci a také má vyšší obsah alkoholu.
Jak je z výše uvedených informací patrné, kvašené nápoje jsou trendem zdravé výživy oprávněně, protože pro naše tělo, a zejména pro trávicí soustavu mohou být díky přírodním probiotikům více než prospěšné. Pokud byste rádi některý z fermentovaných nápojů ochutnali, navštivte naše oddělení Zdravého světa, kde najdete hned několik různých druhů kvašených nápojů.