Co se v článku dozvíte:
Zvolit aktovku nebo batoh
Kolik by měl batoh maximálně vážit
Proč je důležitá správná ergonomie
Jaké vybrat vnitřní uspořádání batohu
Jaké jsou povinné reflexní prvky
Výhody batohu s pevným dnem
1. Nejmenším pořiďte klasickou aktovku
Pokud vybíráte tašku pro prvňáčka, poohlédněte se raději po klasické aktovce, která je stabilní a přehlednější. Má pevnou konstrukci, díky níž drží tvar, i když je prázdná. Batoh se naopak hodí spíš pro většího školáka. I zde je však potřeba zvolit takový model, který je vhodný pro každodenní nošení učebnic, sešitů a dalších pomůcek. Tenké, látkové batohy bez výztuhy sem určitě nepatří.
2. Dbejte na správnou velikost i hmotnost
Během nákupu budete pravděpodobně zvažovat, jak velkou aktovku pořídit. I zde existuje hned několik pravidel, která vám s výběrem pomohou. Správná taška musí být vašemu dítěti pohodlná, dobře sedět na zádech a co se velikosti týče, měla by sahat od ramen dítěte až po hřeben pánevní kosti. Školák musí mít i s nasazeným batohem možnost volně hýbat krkem a zavazadlo mu nesmí zasahovat na hýždě.
Abyste měli jistotu, že vámi vybraný model je pro vašeho potomka skutečně vhodný, určitě ho nechte, ať si tašku sám vyzkouší. Důležitá je rovněž hmotnost. Čím je batoh nebo aktovka lehčí, tím lépe. Prázdná taška by neměla vážit více než 1 200 gramů.
Jak správně nosit batoh?
Celková váha batohu s učebnicemi, sešity a svačinou by neměla přesáhnout 15 % tělesné hmotnosti školáka. Prohýbá se vaše dítě pod hmotností batohu dopředu či dozadu? Pokud neudrží tělo rovně, má na zádech příliš velkou zátěž. Těžší učebnice vždy skládejte do zadní části batohu, aby váha směřovala přímo k pánvi.
3. Myslete na ergonomické tvarování pro zdravá záda
Školáci jsou stále ve vývinu, a proto je důležité, aby aktovka na zádech seděla přirozeně a nikde netlačila. Její zadní část by měla být pevná a ergonomicky tvarovaná podle páteře dítěte. Ergonomická záda a polstrované popruhy jsou naštěstí u kvalitních aktovek a batohů dnes už standardem.
Velmi praktický je i polstrovaný hrudní pás, který celkovou váhu školní aktovky rovnoměrně rozloží i na přední část těla. Na trhu můžete narazit také na aktovky s tzv. 3D zádovým systémem. I ten váhu batohu rovnoměrně rozdělí, aby nedocházelo k jednostrannému přetížení zad. U těchto aktovek děti jistě ocení také pevnou výztuž zádového panelu, který se přizpůsobí jejich páteři.
4. Jednokomorová, nebo dvoukomorová? Zvažte uspořádání aktovky
Pro výběru aktovky hraje důležitou roli také její vnější i vnitřní uspořádání. Velmi praktická je například postranní kapsa na pití, díky které se obsah lahve v případě nehody nevylije mezi sešity. Přední kapsu zase můžete využít na ukládání svačiny. Podle její velikosti dítěti pořiďte i odpovídající svačinový box, který by se měl do kapsy pohodlně vlézt, aby se vašemu školákovi dobře vytahoval. Velkou výhodou jsou také různé menší kapsičky na klíče, jízdenku, karty či jiné drobnosti nebo poklady.
Pokud se vaše dítě v přídavných kapsách a přihrádkách občas ztrácí, bude mu spíše vyhovovat jednodušší, přehlednější a menší jednokomorová aktovka. Dvoukomorovou zase ocení ti školáci, kteří mají své věci raději rozdělené. Jednu přihrádku mohou např. vyhradit na pracovní sešity a učebnice a druhou na desky s malými sešity a penál.
5. Odrazky a reflexní potisky – nezapomeňte na bezpečnostní prvky
Taška by měla být vašemu dítěti nejen pohodlná, ale i přispět k jeho bezpečí. Ze zákona musí být školní brašny vybaveny povinnými reflexními prvky. Na každé tašce by tak měly být odrazky, reflexní potisky či obrázky. Ať jde o jakýkoli obrazec, všechny musí mít minimální velikost 2 x 5 cm.
6. Zkontrolujte, zda má taška pevné dno
Díky pevnému dnu s plastovými hranami má aktovka nebo batoh větší stabilitu, pevnější tvar a vydrží i nárazy. Šikovné jsou také nožičky na spodní straně, taška se pak méně zašpiní. S dítětem by měla zvládnout nejen učení, ale taky nejrůznější dobrodružství – myslete proto na to, aby taška něco vydržela a odolala i různým změnám počasí.
Rekapitulace na závěr: Jak by měl školní batoh vypadat?
Nasazený batoh na zádech by měl sahat od ramen dítěte po hřeben pánevní kosti.
Dítě by mělo být schopné volně hýbat krkem.
Batoh nesmí zasahovat na hýždě.
Prázdná taška by měla vážit maximálně 1 200 g.
Batoh by měl mít ergonomicky tvarovanou zadní část, polstrované ramenní popruhy, hrudní pás i povinné reflexní prvky.
Nyní už víte, podle čeho tašku vašemu školákovi vybrat, a tak nezbývá než vyrazit na nákupy. Zastavit se můžete u nás v Globusu, kde na vás čeká pestrý výběr kvalitních aktovek a batohů v mnoha různých provedeních a designech. V našich hypermarketech si je vaše děti mohou navíc snadno vyzkoušet a pořídí zde i další potřebné školní pomůcky. Další tipy, jak vybrat školní pomůcky, pro vás máme v tomto článku.