Co se v článku dozvíte:
Jak zařadit domácí úkoly mezi běžné rodinné aktivity
Proč se vyplatí udržovat pořádek ve školních pomůckách
Jakou svačinu dát dětem do školy
Pár tipů na závěr
Zařaďte domácí úkoly mezi běžné rodinné aktivity
Říkáte si občas, že vaše dítko nosí domů úkoly až příliš často? Možná vás napadne, že by bylo lepší, kdyby si je váš školák dělal už v družině, kde je může paní vychovatelka rovnou zkontrolovat, a doma si už od učení odpočinul. Učitelé však často dávají dětem úkoly nejen proto, aby si děti látku doma procvičily, ale i z toho důvodu, aby jejich rodiče věděli, co zrovna ve škole probírají a jak jim nové učivo jde.
Proto dělání domácích úkolů a společné opakování školního učiva zařaďte mezi pravidelné rodinné aktivity, na které si každý den vyhradíte potřebný čas. Navíc i pro vás může učení s dítětem sloužit jako opakování a aktualizace vlastních vědomostí, protože některá fakta, jako jsou např. pravidla českého pravopisu, geografické údaje atd., se mohou v průběhu let měnit.
Mgr. Terezy Netolické:
„Potřebovalo by vaše dítě některou látku procvičit nad rámec školních pracovních sešitů nebo učebnic? Pořiďte mu některé z mnoha druhů procvičovacích sešitů, díky kterým si učivo může lépe natrénovat. Velmi praktické jsou také interaktivní knihy s mluvící tužkou, jež vašeho žáčka naučí látku hravou a zábavou formou, a to i bez nutnosti vaší pomoci."
Pořádek v pomůckách je základ
Možná by se mohlo zdát, že bude stačit, pokud dítěti na začátku školního roku nakoupíte všechny potřebné pomůcky a tuto starost si můžete z pomyslného seznamu povinností odškrtnout. Je nám líto, ale hlavně u menších dětí se bez pravidelné kontroly školního penálu, výtvarného kufříku a dalších potřebných pomůcek neobejdete.
Spousta školáků pomůcky zapomíná na všemožných místech, proto je potřeba každý den (například v době, kdy s dítětem děláte úkoly) zkontrolovat, že v penálu ani v aktovce nic nechybí a všechny tužky i pastelky jsou dostatečně ostré. Pravidelnou péči o penál vám hodně ulehčí elektrické ořezávátko na různé tloušťky tužek a pastelek, díky kterému bude údržba psacích potřeb hotová raz dva.
Mgr. Terezy Netolické:
„Mějte doma v záloze od každé školní potřeby náhradní kus. Tuto pojistku oceníte, když třeba zjistíte, že dítě někde ztratilo poslední píšící pero a zítra ho čeká písemka. Místo pobíhání po posledních otevřených prodejnách se školními pomůckami tak jen sáhnete do šuplíku a dítěti v klidu penál doplníte.
Obzvláště v první třídě děti pastelky ztrácí téměř každý den. Abyste ztrátám předcházeli, podepište školákovi všechny pomůcky, tedy i každou pastelku nebo pero. Nálepky se jménem dítěte si můžete nechat vyrobit, nebo si kupte bílé samolepicí etikety a jméno na ně natiskněte nebo napište ručně."
Správně zvolená svačinka ovlivní soustředěnost dítěte
Nestíháte přípravu svačiny, a tak dítěti hodíte do aktovky alespoň nějakou sladkost nebo mu dáte pár drobných, aby si něco koupilo cestou do školy? Není pak žádným překvapením, že si dítě mezi vyučovacími hodinami „pochutnává“ na přeslazeném kolovém nápoji s čokoládovým vajíčkem.
I když by se mohlo zdát, že taková svačina nemůže dítěti čas od času ublížit, je třeba mít na paměti, že nárazový vysoký příjem cukrů může školákovi značně ztížit schopnost soustředění a pak se učitel nestačí divit, proč jinak bezproblémový žák náhle chvíli neposedí v klidu. Proto se snažte dětem dávat do školy vyvážené svačinky, které je zasytí na celé dopoledne a prospívají jejich správné výživě.
Takovou vhodnou svačinou může být například obložené celozrnné pečivo doplněné zeleninou či ovocem a lahví neslazeného čaje nebo vody. Pokud do svačinového boxu přidáte i nějakou drobnou sladkost, je to v pořádku. Jen by neměla být jediným jídlem, které dítě během dopoledne sní.
Mgr. Terezy Netolické:
„Když se dítěti do batohu vylije sladký nápoj, může značně poškodit zapůjčené školní učebnice. Abyste se vyhnuli zbytečnému nákupu nových učebnic nebo hrazení škod, dávejte školákovi pití do dobře těsnicí lahve s bezpečnostním uzávěrem. Pokud lahev naplníte čistou vodou, máte jistotu, že i v případě nehody budou škody výrazně menší než u slazených nápojů."
Pár tipů na závěr
S nástupem dítěte do školy vás čeká řada překvapení. Je třeba se připravit na to, že se vaše dítě může mezi spolužáky chovat jinak než ve vaší přítomnosti. Může se také stát, že se váš dosud bezproblémový syn popere nebo se vaše dcerka pohádá s kamarádkami. Děti občas neříkají pravdu a mohou mít tajnosti, ale není třeba se tím nijak trápit, protože je to zcela normální.
Také se smiřte s tím, že váš školák nemusí být ve všem nejlepší. Hodně mu se zvládáním učiva pomůže, pokud se s ním budete učit i doma. Nezapomeňte však, že škola by dítě neměla stresovat, ale být místem, kde se naučí nové věci a najde si kamarády.
Hlavně u prvňáčků je obzvlášť důležité, aby si ke škole vytvořili kladný vztah a chodili do ní rádi. Proto se jim snažte tuto novou životní etapu co nejvíc zpříjemnit. S organizací nových povinností vám může pomoci náš rozvrh hodin a kroužků, díky kterým bude pro vás snadnější udržet si přehled, které předměty a mimoškolní aktivity vaše dítě daný den čekají.
Další skvělou vychytávkou pro jednodušší život je i naše aplikace Můj Globus, ve které si nejen snadno sestavíte běžný nákup, ale do chytrého nákupního seznamu můžete přidávat i školní pomůcky, které je potřeba brzy přikoupit. Pokud tedy začne vašemu školákovi dopisovat propiska nebo bude potřebovat nový sešit či úkolníček, stačí si to jen zapsat do nákupního seznamu a při další návštěvě Globusu nakoupit. Seznam můžete sdílet s celou rodinou, takže chybějící potřeby dokoupí třeba ten, kdo bude mít zrovna cestu kolem.
Na našem blogu najdete spoustu další inspirace, jak se co nejlépe připravit na nadcházející školní rok. Poradíme vám například, na co byste měli myslet při nákupu pomůcek, jak vybrat správný batoh, kterých pět školních potřeb usnadní vašemu školákovi učení nebo které psací a kreslicí potřeby jsou vhodné pro prvňáčky.
Pokud máte doma i předškoláka, hodit by se vám mohlo i pár tipů, jaké dovednosti je dobré předem natrénovat. A jestliže jste zatím pro svého školáka nekoupili vhodnou aktovku, podívejte se na naše video, jak by měla správná školní brašna vypadat.